Informace o pořadu    Komentáře    Fotogalerie    Opakování / ostatní díly    Podobné pořady    

obrazek
Dokument / Historie

Zajímavá výročí týdne uvádí Saskia Burešová


Dlouhý popis
„Čas jsou prý peníze, ale peníze se nevyrovnají času. Bez peněz se dá ještě vždy mnoho udělat, bez času nic,“ řekl Jan Neruda.

Jaká výročí v tomto týdnu uvidíte?

8. červenec 1834 – * Antonín Randa († 6. 10. 1914)

Génius českého práva, Antonín, rytíř Randa. Kdo to byl, ví dnes málokdo.

Pocházel z rozvětvené západočeské rodiny, v které došlo k velké tragédii. Antonínova sestra Barbora se modlila u postele nemocného otce. Najednou se převrátila svíčka a dívka uhořela.

Antonín odešel studovat na gymnázium v Klatovech, pak do Prahy na univerzitu. Tam se pak stal profesorem v oboru práva.

Zajímalo ho zvláště právní zabezpečení vlastnických vztahů. Formuluje zásady dědického práva i pojištění majetku. Zabývá se obchodním právem, cennými papíry. Dnes je to všechno samozřejmé, ale v jeho době to tak zdaleka nebylo.

Randovy badatelské schopnosti byly výjimečné, za svoji práci dostal mnoho ocenění u nás i v zahraničí. A dokonce byl povýšen do rytířského stavu.

Zůstal ale skromný. Na dopis, kde ho oslovovali mnoha tituly, odpověděl: „Nepiště tolik titulů, škoda času, stačí doktor Randa.“

9. červenec 1834 – * Jan Neruda († 22. 8. 1891)

Jan Neruda patřil v dětství k malostranským uličníkům. Měl kučeravé vlasy a orlí nos. Kluci, se kterými sváděl bitky, se mu posmívaly, že je Žid. Možná tam začala jeho urputná nenávist k Židům.

Neruda se nikdy neoženil. I když za budoucího ženicha Anny Holinové bezesporu považován byl. Bez perspektiv zůstal Nerudův vztah ke spisovatelce Karolíně Světlé. Byla vdaná.

Neruda podporoval Karolínu Světlou při jejich prvních literárních pokusech. Ona mu na oplátku pomáhala finančně. Aby se nedostal do vězení pro dlužníky, prodala Karolína dokonce část svých rodinných šperků. Když se o jejich intimním přátelství dozvěděl manžel, vymohl na ženě slib, aby se s Nerudou už nikdy nesetkala.

Ani další vztah Janu Nerudovi nevyšel. Terezie Macháčková, dcera továrníka z Králova Dvora u Berouna mladičká umírá na tuberkulózu. A tak Nerudovi zbývají hostince a nevěstince. Má problémy s alkoholem a cítí se zneuznaný. Fejetony do novin musí vypotit stůj co stůj, jinak by se neuživil.

Koníčkem starého mládence bylo sbírání starých pečetí a mincí. Sběratelem byl i pan Rybář, hrdina malostranské povídky Hastrman. Povídky malostranské Jana Nerudu proslavily.

Svůj poslední vztah, k mladičké dceři svého bratrance Anně Tiché, kvůli velkému věkovému rozdílu Neruda sám ukončil. Osamělý, nemocný a už hodně nerudný občas zajde i do židovské čtvrti. Hrozí holí směrem k židovským krámkům a vylévá si tak svou zlost. Zdaleka netuší, že se jednou dostane do čítanek.

11. červenec 1989 – † Laurence Olivier (* 22. 5. 1907)

Jeho otec byl farářem anglikánské církve. Laurence měl fantazii, rád si vymýšlel, otec to ale považoval za hřích. Následoval trest a výprask.

Přísná náboženská výchova, která potlačovala smyslnost a sexualitu, ovlivnila i Olivierovo první manželství. Svatební noc přinesla šok a zklamání. Přesto manželství s Jill trvalo deset let.

Laurence Olivier byl charismatický muž. Proslavil se postavami z her Williama Shakespeara. Shakespearova slova zněla z Olivierových úst tak přirozeně, jako by přicházela z jeho vlastní mysli.

Se svou druhou manželkou Vivien Leigh tvořili na divadelních prknech i na filmovém plátně dokonalý pár. Ve skutečnosti to tak nebylo. Vivien Leigh trpěla těžkými depresemi. Když se odmítala postavit na jeviště, donutil ji manžel i fackou. Na druhé straně jí toleroval milence a dokonce ho sám pozval do Londýna.

Zlí jazykové tvrdili, že Laurence Oliviera přitahují víc muži než ženy. K tomu jeho třetí žena Joan Plowright poznamenala: „Pokud je člověk génius, nevede obyčejný život. Může mít extrémní chování, ale když mu rozumíte, můžete najít způsob, jak hodit démony přes palubu.“

12. červenec 1924 – * Jiří Winter Neprakta († 30. 10. 2011)

Tatínek Jiřího Wintera byl sklenář a chodil do zoologické zahrady zasklívat akvária a terária. Syna brával s sebou a tady se asi zrodil Jiřího zájem o zvířata.

Jiří Winter pocházel ze smíšené rodiny, otec byl Žid, maminka křesťanka. Protože se odmítla rozvést, musela do koncentračního tábora. U Jiřího zase našli zbraň, tak ho zavřeli také.

Značka Neprakta vznikla po válce při skleničce ovocného vermutu. Jiří Winter a Bedřich Kopecný se rozhodli založit podnik na výrobu kresleného humoru. Jejich spolupráci ukončilo Bedřichovo úmrtí. Jiří Winter začal spolupracovat s humoristou Miloslavem Švandrlíkem.

Jiří Winter miloval tajemno, kuriozity, starožitnosti, muzea. Ale měl rád i všechno živé. Ježky a kočky, co se zatoulali na jeho zahradu, nikdy nezapomněl nakrmit.

Kdo to byl?


Komentáře k pořadu: 12 přečíst / napišStanice
ČT1
Datum
Čt. 10.7.2014
Čas
00.30 - 00.45
Délka
15 min.
Typ
zábava
Specifikace
skryté titulky

Podobne televizni porady

Utajená řeč peněz (3/13)
Východní hrozba Cyklus o mincích, bankovkách a penězích, které hýbaly Evropou (2008). Při...
dnes 19.20
NAHRAT
ZDARMA
ČT2
Křídla války
(Wings of War) Oči na obloze Průzkumná letadla od počátků vojenského letectví po současno...
dnes 20.00
NAHRAT
ZDARMA
ČT2
Turecko - brána Orientu (6/13)
Pod Araratem Nejatraktivnější historické a přírodní památky Turecka (2005). Režie: K. Kar...
zítra 05.35
NAHRAT
ZDARMA
ČT2
Podobné pořady
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

Registrace
PřihlášeníÚterý 26. 3. 2019 Svátek má Emanuel
Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz