Informace o pořadu    Komentáře    Fotogalerie    Opakování / ostatní díly    Podobné pořady    

obrazek
Dokument / Historie

Zajímavá výročí týdne uvádí Saskia Burešová


Dlouhý popis
„Příliš mnoho lidí utrácí peníze, které nevydělali, za věci, které nepotřebují, aby udělali dojem na lidi, které nemají rádi,“ tvrdí americký herec a muzikant Will Smith.

Jaká výročí v tomto týdnu uvidíte?

15. duben 1894 – * Nikita Sergejevič Chruščov († 11. 9. 1971)

Začneme jednou kontroverzní postavou, která výrazným způsobem ovlivnila ruské dějiny. Prvním tajemníkem Komunistické strany Sovětského svazu Nikitou Sergejevičem Chruščovem.

Ačkoliv byl z rolnické rodiny, brzy se vypracoval na vysokého funkcionáře a prosadil se i v nejbližším kruhu Stalinových spolupracovníků. Uměl se dobře zbavovat svých konkurentů, a tak se po Stalinově smrti v roce 1953 stal jeho nástupcem. Překvapivě ale nešel v jeho stopách.

Po pětadvaceti letech Stalinovy tyranie, kdy v Rusku zemřelo přes dvacet milionů lidí, ať už při hladomorech, ve vězeňských táborech anebo byli rovnou zastřeleni, Chruščov zcela šokoval 20. sjezd KSSS. Ve svém několikahodinovém projevu nazvaném O kultu osobnosti a jeho důsledcích.

Na konci 50. let se Chruščov sice vypravil do západních zemí a trochu tak zmírnil mezinárodní napětí, ovšem ne na dlouho. Jeho rozhodnutí o vybudování Berlínské zdi nebo o umisťování jaderných raket na území Kuby málem vyvolalo další světový konflikt. Chruščov nedokázal zkrotit ani svou prudkou povahu. Například při svém projevu v OSN se zul a bušil do řečnického stolku vlastní botou. Obrovsky se nadchl pro kosmonautiku, a tak v roce 1961 vyslal s velkou pompou do vesmíru Jurije Gagarina.

Po více než deseti letech nepříliš úspěšné vlády byl ze své funkce sesazen. Paradoxně těmi, kteří zaujímali ve straně a státu nejvyšší postavení, za něž vděčili právě jemu.

16. duben 1844 – * Anatole France († 12. 10. 1924)

„Krásný verš je jako smyčec klouzající po našich ozvučných strunách. Básník v nás nerozeznívá své myšlenky, nýbrž naše.“

To jsou slova básníka a nositele Nobelovy ceny za literaturu Jacquese Francoise Anatola Thibaulta neboli Anatola France.

Jeho otec byl antikvář, což chlapce doživotně ovlivnilo. Získal klasické vzdělání a stal se pomocným knihovníkem v senátu. Brzy začal přispívat do časopisů a ve čtyřiadvaceti letech vydal svou první knihu, studii o Alfredu de Vigny.

Ač ženatý muž, udržoval vztah s jistou krásnou, vzdělanou a také vdanou ženou Arman de Caillavet, a tak se jeho manželství po patnácti letech rozpadlo. Madame Arman byla jeho múzou. Udělala z něj ústřední postavu svého literárního salonu, pomohla mu dostat se do Francouzské akademie a celý život ho ponoukala k psaní. Na rozdíl od France se ale nikdy nerozvedla. Marcel Proust podle ní vytvořil postavu Madame Verdurin pro své Hledání ztraceného času.

Jeho díla se rychle proslavila díky vynikající jazykové úrovni, duchaplnosti i vtipu. France se nebál ani politické angažovanosti, spolu s Emilem Zolou přispěl k rehabilitaci Alfréda Dreyfuse.

16. duben 1894 – † Fanny Neuda (* 6. 3. 1819)

Tak začíná unikátní modlitební kniha Stunden der Andacht, česky Hodiny zbožnosti. Napsala ji německy píšící rodačka z Ivančic Fanny Neuda.

Narodila se do rabínské rodiny, za rabína se také provdala a přestěhovala se za ním do Loštic. Tam začala tvořit svou modlitební knihu pro ženy. Dříve se židovské ženy modlily pouze z knih, které psali muži. Ti ale při vší snaze nedokázali vystihnout a pochopit pocity a potřeby žen. Proto se kniha napsaná dcerou, manželkou a matkou okamžitě stala bestsellerem. Za necelých 70 let se dočkala více než 30 vydání, byla přeložena do angličtiny, hebrejštiny a jidiš, později obletěla skoro celý svět.

Fanny si velice vážila svého manžela Abrahama, se kterým zplodila tři syny, a zasáhlo ji, když zemřel v pouhých 42 letech. Po jeho smrti ještě nějaký čas žila v Lošticích, potom v Brně a na sklonku života se usadila ve Vídni.

19. duben 1949 – † Rudolf Kögler (* 12. 3. 1899)

Téměř zapomenutý, a přesto významný amatérský přírodovědec, geolog a astronom. Narodil se v Krásné Lípě do velmi chudé rodiny, a tak místo na gymnázium nastoupil na učiliště a později začal, stejně jako jeho rodiče, pracovat v textilním průmyslu. Svého koníčka se ale nevzdal. Naopak, celou druhou světovou válku strávil právě s ním.

S manželkou se přestěhovali do obce Zahrady u Krásné Lípy. Díky protinacistickým postojům a Rudolfově houževnatosti se vyhnuli odsunu a začala vznikat unikátní Köglerova plastická geologická mapa. Na 50 metrech čtverečních je vymodelována skutečná oblast 29 kilometrů čtverečních, a to z hornin, které si Kögler sám navozil z daných oblastí v ruksaku na kole. Pozornosti neunikl ani jeho náčrt polární záře z roku 1938, který byl oceněn Královskou observatoří v Greenwichi.

Největším jeho přínosem v popularizaci přírodozpytu byla ale určitě jeho naučná stezka, první svého druhu v naší zemi. Měla zhruba 12 kilometrů, vedla od Vápenky u obce Doubice až na Vlčí horu a sledovala významný geologický jev, takzvanou Lužickou poruchu. Po válce stezka na dlouhá desetiletí upadla v zapomnění a byla obnovena až se vznikem národního parku České Švýcarsko.

Rudolf Kögler zemřel tragicky kvůli pochybení lékařů v pouhých padesáti letech.

Kdo to byl?

Poznáte původem obyčejnou dívku, které rodiče dali jméno Jeane-Antoinett? Vzdělání získala v klášteře a v 19 se provdala za svého bratrance a stala se tak Madame d'Etiolles. Žila bohatým společenským životem. Milovala divadlo, plesy a večírky. Byla údajně výbornou herečkou i zpěvačkou. Tady ale zdaleka její příběh nekončí, ba právě naopak.

V blízkosti jejích pozemků rád lovil král Ludvík XV. Už zde si krásné Jeane-Antoinette všiml a definitivně se s ní sblížil na svatbě svého syna. Trvalo jen pár měsíců než Madame d'Etiolles dostala komnatu v královském paláci ve Versailles. To s sebou ale neslo jeden problém. Každá žena na královském dvoře se musela stát dvorní dámou a musela náležet k vyšší šlechtě. A tak se na královo přání Jeane-Antoinette rozvedla a dostala titul markýza.

Stala se milenkou a důvěrnicí krále Ludvíka XV. Měla na něj značný politický vliv. Za celých 19 let života ve Versailles si navzdory intrikám a nelibosti královny udržela své postavení, věnovala se divadlu, hudbě a výtvarnému umění a byla štědrou mecenáškou.

Zemřela v pouhých 42 letech pravděpodobně na tuberkulózu. Její jméno nesou například rumové pralinky nebo společenská kabelka.

V rámci pravidel soutěže může stejný opakovaně soutěžící divák obdržet cenu jen jednou za kalendářní rok.


Komentáře k pořadu: 12 přečíst / napišStanice
ČT1
Datum
Út. 16.4.2019
Čas
01.55 - 02.10
Délka
15 min.
Typ
dokument
Specifikace
stereo, širokoúhlé vysílání, skryté titulky, HD

Podobne televizni porady

O vědě a vědcích
Šifry života Cyklus portrétů českých vědců, kteří představují nejzajímavější výsledky své...
dnes 19.25
NAHRAT
ZDARMA
ČT2
V zajetí železné opony
Bod zlomu Únor 1948 brutálně proměnil životy lidí. Dokumentární cyklus o krutosti i absur...
zítra 02.25
NAHRAT
ZDARMA
ČT2
Stopy, fakta, tajemství
Polárníci ze Zlatého návrší Kdo byli tajemní muži z krkonošské boudy? Reportér Stanislav ...
zítra 04.45
NAHRAT
ZDARMA
ČT2
Podobné pořady
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

Registrace
PřihlášeníSobota 20. 7. 2019 Svátek má Ilja
Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz