Informace o pořadu    Komentáře    Fotogalerie    Opakování / ostatní díly    Podobné pořady    

obrazek
Dokument / Historie

Zajímavá výročí týdne uvádí Saskia Burešová


Dlouhý popis
Spisovatel Lewis Carroll, v jehož fantazii se zrodila snad nejznámější holčička na světě, pobavil některými svými výroky. Tak třeba: „Máte-li v hlavě prázdno, pak vás bohužel nespasí ani ten největší smysl pro humor.“ Nebo: „Ve všem je nějaké poučení, jen ho najít.“

Jaká výročí v tomto týdnu uvidíte?

14. leden 1898 – † Lewis Carrol (* 27. 1. 1832)
4. červenec je v literárním světě oslavován jako Alenčin den. Toho dne roku 1865 totiž vyšlo první vydání světoznámé knihy pro děti Alenka v říši divů, kterou napsal anglický matematik Charles Lutwidge Dodgson, v literatuře známý pod pseudonymem Lewis Carroll.

Příběh se začal psát stejného dne, jen o tři roky dříve. Tehdy vzal Dodgson na projížďku lodí po Temži tři malé dcerky svého přítele a nadřízeného, děkana koleje Christ Church na Oxfordské univerzitě. Mladý Dodgson tu vyučoval matematiku, ale práce ho nebavila a studenti ho považovali za nudného. Vysoký a pohledný lektor trpěl od dětství koktavostí a plynule prý dokázal mluvit jen s malými dětmi. Koníčkem, který mu pomáhal snášet pro něj tak nudné povolání, byla literatura a fotografování.

Během plavby chtěla desetiletá Alice po Dodgsonovi pohádku, a tak začal vyprávět to, co mu zrovna přišlo na jazyk. Vznikl příběh, který si podmanil celý svět. Příběh o Alence, která svým pádem do králičí nory objevila kouzelný svět v podzemí.

Alici se pohádka tak moc líbila, že Dodgsona doslova dotlačila k tomu, aby příběh napsal a uveřejnil. Jenže pak se stalo něco, co dodnes klade jisté otázky: rodiče Dodgsonovi zakázali, aby se s jejich dcerou dál stýkal. Říká se, že Dodgson požádal tehdy jedenáctiletou Alici o ruku, ale důkazy chybí. V každém případě si o podezřelém přátelství dospělého muže a malého děvčátka štěbetali i vrabci na střeše.

Dodgson prý trpěl migrénou a zvláštní formou epilepsie, které se někdy říká syndrom Alenky v říši divů. Tato nemoc při záchvatu ovlivňuje vědomí a vnímání, a člověk tak může procházet něčím podobným jako Alenka při svém dobrodružství. Ale ať už inspirací bylo cokoliv, na působivosti a oblíbenosti jeho díla to nic nemění.

14. leden 1978 – † Kurt Gödel (* 28. 4. 1906)

Příběh matematika a filozofa Kurta Gödela je téměř neznámý. Škoda. Jeho vědecké teorie jsou totiž stejně významné jako ty Einsteinovy.

Kurt Gödel se narodil v Brně v německé rodině na začátku 20. století, ale ve třiatřiceti letech odjel do Ameriky a domů se už nikdy nevrátil. Žil v Princetonu, kde v Ústavu pokročilých studií vyučoval matematiku a pod vlivem svého přítele Alberta Einsteina i fyziku. Einstein zavedl pojem relativního času a Gödel, jako jeden z největších matematiků na světě, nalezl řešení rovnic, které umožňují v čase cestovat. Gödel vycházel z představy Vesmíru, jenž je naplněný plynem a otáčí se. Takže, pokud byste se vydali na cestu vesmírnou lodí a obletěli kolem celého Vesmíru, mohli byste zpět na Zemi doletět dřív, než jste ji opustili.

Kurt Gödel byl geniální a tudíž trochu podivínské dítě. Ve škole si vysloužil přezdívku „Pan proč“, ale o jeho excelentních matematických schopnostech nebylo pochyb. Povahou byl nesmělý, plachý, ale výstřední. Měl duševní poruchy a ignoroval to, co by se mělo či slušelo dělat. Nakonec ho to stálo i život.

Ke stáří trpěl představou, že ho chtějí otrávit zločinci a nesnědl jiné jídlo, než to, co mu uvařila manželka. Když v roce 1977 těžce onemocněla a nemohla vařit, odmítl jíst a po pár měsících zemřel v princetonské nemocnici na totální vyhladovění.

15. leden 1858 – * Giovanni Segantini († 28. 9. 1899)

Malíř Giovanni Segantini se nenarodil zrovna se stříbrnou lžičkou v ústech. V šesti letech mu zemřela matka a ve dvanácti i otec. Vyrůstal nejdříve u nevlastní sestry, pak v sirotčinci a nakonec u nevlastního bratra. Těžko říct, kde to bylo horší.

Když se se sestrou přestěhoval z Rakouska do Milána, ztratil rakouské občanství, ale nezískal italské. V sedmi letech se stal bezdomovcem, měl hlad, živil se drobnými krádežemi a číst a psát se naučil až v dospělosti. Do
smrti už zůstal bez státní příslušnosti. V sedmnácti letech začal žít na vlastní pěst. Vrátil se do Milána, kde si našel práci jako pomocník u malíře církevních praporů, transparentů a domovních štítů a nastoupil na Uměleckou akademii.

V jedenatřiceti letech se se svým prvním větším obrazem zúčastnil národní výstavy pořádané akademií. Měl obrovský úspěch a byl navržen na první cenu, ovšem někteří ze závistivých účastníků upozornili porotu na skutečnost, že Giovanni Segantini není Ital, a tak cenu nezískal.

Zbývalo mu deset let života. A nezahálel. Stal se malířem evropského významu. Opakovaně se vracel k alpským motivům, takže se mu dodnes přezdívá „Alpský malíř“.
1718 – zahájení vyučování na Stavovské inženýrské škole

Výstavná budova Českého vysokého učení technického na Karlově náměstí v Praze byla postavena neuvěřitelně rychle, za 2 roky. V roce 1872 se s výstavbou začalo, v roce 1874 mohli studenti poprvé vkročit do poslucháren.

Historie školy však sahá ještě dál. V roce 1705 podal slezský rodák Kristián Josef Willenberg císaři Leopoldovi I. žádost o zřízení technické výuky v Čechách. O rok později byl před komisí vyzkoušen z aritmetiky, geometrie, trigonometrie a znalosti fortifikace neboli opevnění, pevnostních hradeb a pevností. Uspěl a byl mu propůjčen titul císařského inženýra. Rok nato císař Josef I. vyučování inženýrství v Čechách povolil. V zakládací listině z 18. ledna 1707 stálo: „Svrchujmenovanému Willenbergovi instruovati a vyučovati se dovoluje.“ Nebyly však peníze, a tak se instruovati a vyučovati mohlo začít až v roce 1718. Pár měsíců před tím Willenberga podpořil císař Karel VI., na jehož pokyn zemští stavové zřídili inženýrskou profesuru. Willenberg byl jmenován profesorem inženýrství a začal vyučovat prvních 12 žáků. Ve svém bytě. Pak se budoucí inženýři vzdělávali v bývalých jezuitských dílnách a kabinetech v Klementinu.

V roce 1806 byla stavovská inženýrská škola přetvořena na polytechniku. První polytechniku v Evropě! A abych nezapomněla, název České vysoké učení technické nese od roku 1920.

Kdo to byl?

Naší hádankou zabrousíme opět mezi herce předválečné generace, jejichž doménou bylo hlavně divadlo. Kolega z Vinohradského divadla Vladimír Hlavatý se o herečce, na níž se dnes ptáme, vyjádřil takto: „Snad nejlepší
představitelka všech maminek na jevišti. Byla zosobněním všeho nejhezčího, co se kdy ve slově maminka skrývalo, něhy, porozumění, tepla domova.“

Herečka patřila k těm, jejichž herecká průprava neprobíhala nikde na konzervatoři, ale přímo na jevišti. U herecké společnosti Vendelína Budila pobyla dva roky, seznámila se tam se svým budoucím manželem Bohumilem a společně s ním odešla do brněnského Národního divadla. Její muž byl operní pěvec a společně spolu vychovali tři děti. Nejstarší syn Dalibor se po
otci věnoval hudbě a proslul jako klavírista a operní zpěvák. V ukázce Funebrák doprovází Krále komiků Vlastu Buriana na klavír.

Herečka se nebála část kariéry obětovat rodině, a tak po delší pauze nastoupila roku 1909 do Vinohradského divadla v Praze, odkud po 32 sezónách odešla do důchodu. Ani film jí nezůstal odepřen. Za svou dlouhou kariéru ztvárnila přibližně padesát filmových rolí, v nichž skvěle zúročila svůj mateřský cit. Tak si ji na závěr ještě připomeňme jako babičku
Buryjovku v Její pastorkyni.


Komentáře k pořadu: 11 přečíst / napišStanice
ČT1
Datum
Ne. 14.1.2018
Čas
09.45 - 10.00
Délka
15 min.
Typ
dokument
Specifikace
skryté titulky, premiéra, HD

Podobne televizni porady

Folklorika
Hlasy zvonů Slavná minulost i současnost českého zvonařství očima dnešní generace mistrů ...
zítra 02.13
ČT2
Přísně tajné vraždy
Kdo chtěl zabít tajného kněze Za záhadnou smrtí Přemysla Coufala stojí zřejmě nájemný vra...
zítra 03.24
ČT2
Zašlapané projekty
Stop pro "čezetu" Nesmyslné rozhodnutí pohřbilo slibný vývoj nového motocyklu. Dokument z...
zítra 04.55
ČT2
Podobné pořady
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

Registrace
PřihlášeníPátek 19. 1. 2018 Svátek má Doubravka
Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz