Informace o pořadu    Komentáře    Fotogalerie    Opakování / ostatní díly    Podobné pořady    Videoarchiv    

obrazek
Hudba & Umění / Folk & lidové

Putování Moniky Brindzákové za zajímavými lidmi, řemesly, recepty a tradicemi na různá místa Čech, Moravy a Slezska doprovázené místními lidovými a dechovkovými písněmi. Hraje a zpívá dechová hudba Bojané a cimbálová muzika Grajcar (2015). Režie: P. Ryšavý


Dlouhý popis
Dolní Bojanovice leží v úrodné krajině jižní Moravy ve vinorodém Dolnomoravském úvalu, 8 km západně od města Hodonína. První písemná zmínka o existenci osady se objevuje v darovací listině v roce 1196. Právě vinařství má v obci staletou tradici.

Dominantou obce je kostel zasvěcený sv. Václavu. Důležitou stavbou je Slovácká chalupa, která je nejstarším stavením z původního osídlení vesnice. Součástí vesnice jsou vinné sklepy s typickými žúdry bohatě malované slováckými ornamenty. Jednou z nejtalentovanějších byla v 70. - 80. letech 20. století Hedvika Fukalíková, autorka většiny maleb a sgrafit, dnes v malování pokračuje její dcera Eva Sejáková.

Pro Dolní Bojanovice je charakteristické, že lidové a duchovní tradice jsou spolu úzce spjaté a jsou až dosud každodenní součástí života obyvatel. Kroje oblékají všechny generace. Převážnou část krojů ušili v posledních šedesáti letech manželé Komosní, lidoví krejčí a organizátoři národopisného dění.

Společně s Monikou Brindzákovou můžete navštívit lidovou krejčí Růženu Komosnou a její vnučku Markétu Malaníkovou, která je rovněž švadlenou a vyšívačkou krojů. Ve společnosti Anežky Bilíkové si zkusí upéct bojanovskou specialitu - meltašky a lidová malířka Eva Sejáková bude učit Moniku malovat ornamenty na žudra. A poslední její zastavení bude na místním hřbitově, kde ji Růžena Kašíková prozradí zajímavosti ohledně bojanovského kříže. Moničino putování Dolními Bojanovicemi doprovází krásné lidové písníčky v podání dechové kapely Bojané a cimbálové muziky Grajcar.

Blog Moniky Brindzákové
Jak jsem na kole našlapala desítky kilometrů
Využila jsem krásného počasí a vyjela si z Brna na kole do Dolních Bojanovic, které jsou nedaleko Hodonína. Úctyhodný výkon řekla bych, zvláště v parném létě. Každé šlápnutí do pedálů za to však stálo!

Recept
Meltašky
Meltašky, to je tradiční místní specialita. Vypadají jako nadýchané peřinky plné ořechů.


Komentáře k pořadu: 0 napiš prvníStanice
ČT2
Datum
Út. 21.3.2017
Čas
02.11 - 02.37
Délka
26 min.
Typ
dokument
Specifikace
stereo, širokoúhlé vysílání, skryté titulky, HD

Podobne televizni porady

Folklorní magazín
Festivaly Senioři a Setkání lidových muzik v magazínu pro milovníky lidové kultury (2007)
zítra 04.01
NAHRAT
ZDARMA
ČT2
Od předjaří k podletí
Jarní a předletní výroční obyčeje: vynášení smrti v Hradčovicích na Uherskobrodsku, čištěn...
út. 26.6. 04.05
NAHRAT
ZDARMA
ČT2
Ta naša kapela
S dechovou hudbou Šohajka z Dolních Bojanovic navštívíme tamní jízdárnu koní (2012). Režie...
út. 26.6. 04.30
NAHRAT
ZDARMA
ČT2
Podobné pořady
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

Registrace
PřihlášeníÚterý 19. 6. 2018 Svátek má Leoš
Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz