Informace o pořadu    Komentáře    Fotogalerie    Opakování / ostatní díly    Podobné pořady    Videoarchiv    

obrazek
Hudba & Umění / Folk & lidové

Putování Moniky Brindzákové za zajímavými lidmi, řemesly, recepty a tradicemi na různá místa Čech, Moravy a Slezska doprovázené místními lidovými a dechovkovými písněmi. Hraje a zpívá dechová hudba Bojané a cimbálová muzika Grajcar (2015). Režie: P. Ryšavý


Dlouhý popis
Dolní Bojanovice leží v úrodné krajině jižní Moravy ve vinorodém Dolnomoravském úvalu, 8 km západně od města Hodonína. První písemná zmínka o existenci osady se objevuje v darovací listině v roce 1196. Právě vinařství má v obci staletou tradici.

Dominantou obce je kostel zasvěcený sv. Václavu. Důležitou stavbou je Slovácká chalupa, která je nejstarším stavením z původního osídlení vesnice. Součástí vesnice jsou vinné sklepy s typickými žúdry bohatě malované slováckými ornamenty. Jednou z nejtalentovanějších byla v 70. - 80. letech 20. století Hedvika Fukalíková, autorka většiny maleb a sgrafit, dnes v malování pokračuje její dcera Eva Sejáková.

Pro Dolní Bojanovice je charakteristické, že lidové a duchovní tradice jsou spolu úzce spjaté a jsou až dosud každodenní součástí života obyvatel. Kroje oblékají všechny generace. Převážnou část krojů ušili v posledních šedesáti letech manželé Komosní, lidoví krejčí a organizátoři národopisného dění.

Společně s Monikou Brindzákovou můžete navštívit lidovou krejčí Růženu Komosnou a její vnučku Markétu Malaníkovou, která je rovněž švadlenou a vyšívačkou krojů. Ve společnosti Anežky Bilíkové si zkusí upéct bojanovskou specialitu - meltašky a lidová malířka Eva Sejáková bude učit Moniku malovat ornamenty na žudra. A poslední její zastavení bude na místním hřbitově, kde ji Růžena Kašíková prozradí zajímavosti ohledně bojanovského kříže. Moničino putování Dolními Bojanovicemi doprovází krásné lidové písníčky v podání dechové kapely Bojané a cimbálové muziky Grajcar.

Blog Moniky Brindzákové
Jak jsem na kole našlapala desítky kilometrů
Využila jsem krásného počasí a vyjela si z Brna na kole do Dolních Bojanovic, které jsou nedaleko Hodonína. Úctyhodný výkon řekla bych, zvláště v parném létě. Každé šlápnutí do pedálů za to však stálo!

Recept
Meltašky
Meltašky, to je tradiční místní specialita. Vypadají jako nadýchané peřinky plné ořechů.


Komentáře k pořadu: 0 napiš prvníStanice
ČT2
Datum
Út. 21.3.2017
Čas
02.11 - 02.37
Délka
26 min.
Typ
dokument
Specifikace
stereo, širokoúhlé vysílání, skryté titulky, HD

Podobne televizni porady

Vyhánění ovcí
Tradiční kultura: Jarní a předletní obyčeje: Vyhánění ovcí na salaš - Otvírání studánek - ...
zítra 01.10
ČT2
Věčně zelení SENIOŘI
Lidová muzika, zpěv a tanec jako životní náboj lidí mírně i více pokročilého věku (2008). ...
zítra 01.50
ČT2
Motáci
Folklorní soubor Moták z Prahy hraje pro nemocné s roztroušenou sklerózou (2010). Režie: M...
zítra 02.40
ČT2
Podobné pořady
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

Registrace
PřihlášeníČtvrtek 29. 6. 2017 Svátek má Petr a Pavel
Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz