Informace    Fotky    Komentáře    Obsazení    Hodnocení    Videoukázka    Podobné filmy    

63% 1508 hlasů
6.3 10 1508
film / komedie, romantický, USA, , 114 min., od 12 let
The Princess Diaries / The Princess of Tribeca
Kinopremiéra v ČR 29.11.2001, DVD od 17.6.2002 Warner

Režie:
Herci: , , , , , více...
starNastavit upozornění

V TV televize so. 23.2. Cool TV 18.15, út. 19.2. Sky Movies Disney HD 22.40
Sky Movies Disney HD 22.40
Ukázka
02:12Romantický, pohádkově laděný příběh vypráví o obyčejné středoškolačce, která se přes noc stane princeznou.
Mia je nenápadná, inteligentní a mile ztřeštěná studentka střední školy. Žije v San Francisku se svou matkou, svobodomyslnou umělkyní. V neslušivých brýlích, s nemoderním účesem i oblečením jako z bazaru je tak trochu outsiderem mezi spolužačkami, které myslí jen na zábavu, parádu a na to, jak Miu zesměšnit. Ta marně vrhá zamilované pohledy na fešáckého třídního playboye Joshe. Josh si ale "ošklivého kačátka" Mii ani nevšimne. Pak se najednou objeví na scéně babička odkudsi z Evropy, kterou nikdy neviděla, a sdělí dívce šokující novinu. Její otec, kterého vůbec nepoznala, byl panovníkem malé evropské země, a protože nedávno zemřel, stává se Mia dědičkou trůnu. Babička - královna slibuje, že z ní udělá princeznu, jak má být. Patnáctiletá Mia musí řešit životní dilema - zůstat obyčejnou studentkou nebo naplnit přání babičky a otce a převzít odpovědnost za vládu malé vzdálené země.
Uprav informace o filmu

Komentář k filmu Disney studio přineslo svoji verzi příběhu o tom, jak se z ošklivého kačátka stane půvabná princezna. Ne, tohle s o rok starší kolumbijskou telenovelou ´Ošklivka Betty´ skutečně nemá nic společného, i když společné motivy by tu byly. Vyprávění o zakřiknuté Mii, do které si každý ´kopne´, přináší především lehký humor, jednoduchý děj, k tomu romantickou atmosféru a typické dívčí trable. A tak je divácky zaměřen především pro mladé dívky, které námět nejvíce osloví.
Všechny komentáře k filmu 42+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB, Titulky, Oficiální stránka    Videotéka: přidat si do ní film

Popis filmu Deník princezny

<>Obrázek nenalezen<> Obyčejná americká středoškolačka Mia Thermopolis, je trochu nesmělá a nemotorná a navíc vinou nemoderního účesu, nevzhledných brýlí a bazarového oblečení patří mezi spolužáky spíše k outsiderům. Přesto žije poměrně spokojeným životem se svou matkou, svobodomyslnou malířkou Helen, a svou nejlepší kamarádkou Lilly. Celý její život však převrátí naruby příjezd babičky Clarissy. Mia se překvapeně dozvídá, že babička je ve skutečnosti královnou malého evropského království Genovie, že její otec, kterého nikdy nepoznala byl korunním princem, a že se má nyní, po jeho smrti, stát dědičkou genovijského trůnu. Mírně potřeštěné dívce se však nechce učit poněkud strojeným princeznovským způsobům a ani vyhlídka na cestu do Evropy se jí příliš nezamlouvá. Matka jí sdělí, že podle dohody s otcem se o svém královském původu měla dozvědět až ve svých osmnácti letech a babička se jí snaží vysvětlit, že její nástup na trůn ovlivní budoucí osud malé země, protože o trůn se ucházejí i další zájemci. <>Obrázek nenalezen<> Navíc povolá šéfa bezpečnosti Joa, aby na princeznu dohlížel. Mia nakonec souhlasí, že bude brát lekce správného vystupování a získá tím čas, rozhodnout se, zda přijme genovijský trůn. Mezitím musí Mia řešit i své běžné školní starosti, výsměch pohledného spolužáka Joshe, po jeho obětí tajně sní, výčitky Lilly, že na ni poslední dobou nemá čas. Na ambasádu dorazí vizážista Paolo, který společně se svými asistentkami promění tuctovou středoškolačku v atraktivní dámu. Proměna má však i několik nemilých důsledků. Lilly kamarádce vyčte, že teď vypadá stejně tuctově jako ty spolužačky, kterým se před časem smály, a co je ještě horší prospěchářský Paolo vyzradí tajemství reportérům, kteří pak na Miu čekají před školou. Když vyjde najevo, že Mia je opravdovou princeznou, vztah spolužáků, kteří se jí dosud jen posmívali se začíná měnit v okázalé přátelství. <>Obrázek nenalezen<> Také Josh je náhle pozorný a pozve dívku na plážovou party, kde jí před televizními kamerami políbí. Vznikne z toho skandál v bulvárním tisku a kázání od babičky. Znechucená povykem kolem své osoby je Mia rozhodnutá vzdát se trůnu, k čemuž ji nabádá také Lilly. Své rozhodnutí má oznámit na tradičním genovijském plese. Jenže potom jí babička předá deník, tradiční královský dárek k šestnáctým narozeninám a v něm Mia objeví dopis od svého otce. Změní názor a spěchá na ples. Cestou se jí však porouchá auto. Ples vrcholí a princezna nikde.


O natáčení

obrazek
Postava Mii vyžadovala herečku, která by jí dokázala na plátně vdechnout život. Anne Hathaway vybrali tvůrci z tisíce kandidátek. "Anne má kvality hvězdy," říká o ní režisér Garry Marshall. "Připomíná mi dva lidi, které mám nade všechno rád - Judy Garland a Harpa Maxe. Vím, že to zní jako zvláštní kombinace, ale ona dokáže svým úsměvem rozzářit celou místnost a zároveň je to velká komediantka. Nebojí se zesměšnit sama sebe." O své postavě, která se z neohrabané a nesmělé dívenky přerodí v graciézní mladou dámu, Anne Hathaway říká: "Mia má jen dva lidi na světě, kteří si o ní myslí, že je dobrá - svou trochu ulítlou matku a nejlepší kamarádku Lilly. Když se stane princeznou a začne se učit u své babičky, naučí se i spoustu věcí o sobě a stoupne jí sebevědomí. Myslím, že přeměna, kterou Mia projde, není jen fyzická, je to úplná citová a psychologická změna - a to je úžasné!" Stejně tak, jako je Anne Hathaway ideální představitelkou Mii, byla Julie Andrews pro tvůrce filmu jedinou možnou herečkou, která může ztvárnit královnu Clarisse Renaldi. Režisér Marshall patří k jejím velkým obdivovatelům a mohl se zbláznit radostí, když herečka roli přijala. "Hrála výborně a navíc má ještě komediální talent. Ví, kde má vtip pointu a umí na něj reagovat." "Chtěla jsem především spolupracovat s režisérem Marshallem, ale zaujal mě i humor a postavy jeho filmu," říká Julie Andrews.

obrazek
Miinu nejlepší kamarádku Lilly, která ve školním televizním vysílání "Sklapni a poslouchej" vede vehementní debaty o sociálních a politických tématech, hraje Heather Matarazzo. V roli školní krásky Lany se objeví zpěvačka Mandy Moore, která má na svém kontě platinovou desku. Lana je ve škole populární a chodí s nejhezčím klukem, Joshem. Když Mia poprvé od své babičky slyší, kdo vlastně je, nejdřív tomu nevěří, ale pak se naštve - hlavně na svou matku, že jí neřekla nic o minulosti, ale i na babičku, že jí nutí učit se být princeznou. Nakonec se rozhodne, že jí dá šanci a přistoupí na její požadavky. Během několika komických lekcí dvorské etikety a královského protokolu kupodivu Mia nachází sama sebe. "Ve skutečnosti mají Clarisse a Mia mnoho společného," říká Julie Andrews. "Právě to je v první chvíli staví proti sobě, proto spolu bojují, ale protože mají obě smysl pro humor, pozvolna roste jejich vzájemný respekt a nakonec i láska."

<>Obrázek nenalezen<> Julie Andrews, která hrála na Broadwayi Lízu Doolittleovou v My Fair Lady společně s Rexem Harrisonem, si po letech zopakovala stejné téma. "Vlastně jsem jistým druhem profesora Henryho Higginse, protože učím Miu chodit, mluvit, oblékat se a chovat se jako princezna. A také jí pomáhám dojít k poznání, jak pomoci své zemi." Miu také začíná všude doprovázet šéf bezpečnosti Genovianského království Joseph (HECTOR ELIZONDO). "Myslím, že každý středoškolák by chtěl mít za sebou někoho takového," směje se režisér Marshall. Joseph také asistuje při výuce tance, když pod přísným zrakem královny Clarisse vede Miu parketem. Poté, co Mia odejde, vyzve Joseph k tanci královnu. Natáčení této scény přihlížel bez dechu celý štáb, i ti, kteří nemuseli. Deník princezny se natáčel na různých místech v Kalifornii. Starosta San Franciska Willie Brown hraje sám sebe ve scéně na Genovianské ambasádě. V tu se proměnila Kolej svaté Mary v centru Los Angeles. Tady se natáčelo několik důležitých scén včetně prvního setkání Clarisse a Mii a výuky tance.

obrazek
Některé další scény z ambasády se natáčely v tom samém studiu, kde Julie Andrews před lety hrála další ze svých známých rolí, Mary Poppins. Protože režisér Garry Marshall miluje sporty všeho druhu, objevují se i v jeho filmech. Studenti proto hrají fotbal, baseball, golf, povzbuzují. Například Mandy Moore jako Lana je jednou z roztleskávaček. Ale sportování není jedinou zábavou ve městě. Například Michael (ROBERT SCHWARTZMAN), Lillyin bratr, hraje v rockové kapele. Jeho vášní je muzika a... Mia.
"Pokusili jsme se najít věrohodné herce," říká režisér. "Máme ve filmu devět lidí, kterým ještě nebylo osmnáct let. Snažili jsme se, aby děti hrály děti, ne pětačtyřicátníci." "Garry nechtěl natočit pohádku, chtěl film na základě skutečnosti, o reálné dívce, která žije normálním životem," připomíná producent Mario Iscovich.

O hercích

Julie Andrewsová
Jedna z největších hvězd Broadwaye a Hollywoodu hraje už pár desetiletí ve filmu, divadle i televizi. Deník princezny je jejím prvním filmem pro Walta Disneyho od doby, kdy debutovala na plátně v roli Mary Poppins. Za tuto roli dostala Oscara i cenu Britské akademie a Newyorských filmových kritiků. Na Oscara pak byla nominovaná ještě dvakrát, za filmovou verzi divadelního hitu The Sound of Music a za filmový muzikál Viktor/Viktorie. Julie Andrewsá je také autorkou několika dětských knížek. Zároveň působí jako vyslankyně dobré vůle pro ženský fond Spojených národů UNIFEM.

Hector Elizondo
obrazek Objevil se zatím v každém filmu Garryho Marshalla, včetně Nevěsty na útěku. Za roli ředitele hotelu v dalším z Marshallových filmů, Pretty Woman, získal dokonce nominaci na Zlatý glóbus a Americkou komediální cenu. Zároveň byl pětkrát nominovaný na cenu Emmy za postavu dr. Phillipa Watterse v seriálu Nemocnice Chicago Hope. Zároveň hraje v různých divadlech na Broadwayi.

Mandy Mooreová
obrazek Odbyla svůj filmový debut právě ve filmu Deník princezny. Je zpěvačkou, za své první album So Real získala po pouhých třech měsících platinovou desku.Platinové bylo i její druhé album I Wanna Be With You. V červnu tohoto roku vyšlo její zatím poslední album s jednoduchým názvem Mandy Moore.

Caroline Goodallová
Je britská herečka, která však často natáčí ve Spojených státech. Na svém kontě má mimo jiné i dva filmy režírované Stevenem Spielbergem - Hook a Schindlerův seznam, kde hrála Emilii Schindlerovou. Hrála společně se Sylvestrem Stallonem v Cliffhangerovi, s Michaelem Douglasem ve Skandálním odhalení, letos s Andie McDowell ve válečném dramatu Harrisonovy květy. Hraje i v nezávislých filmech, pracuje také v Evropě a v Austrálii.

O tvůrci

Garry Marshall
obrazek Je veteránem v oblasti produkce, režie i scenáristiky. K jeho nejúspěšnějším filmům posledních let patří Nevěsta na útěku s Julií Roberts a Richardem Gerem, kterou se pokusil navázat na svůj hit Pretty Woman. Tento snímek byl nejúspěšnějším filmem roku 1990 a jedním z nejúspěšnějších filmů Studia Walta Disneye vůbec. Další filmy Garryho Marshalla: Jiná láska (s Diane Keatonovou a Juliette Lewisovou), Frankie a Johny (s Michelle Pfeifferovou a Al Pacinem), Beaches (s Bette Midlerovou a Barbarou Hersheyovou), Přes palubu (s Goldie Hawnovou a Kurtem Russellem), The Flamingo Kid (s Mattem Dillonem). Zároveň je režisérem nejúspěšnějších televizních komedií. Je tvůrcem 14 seriálů, které celkem získaly 16 nominací na cenu Emmy a 9 na Zlatý glóbus. Jeho kariéra začala v roce 1961, kdy se jako scénárista začal podílet na The Tonight Show Jacka Paara. Společně s dcerou Lori napsal svůj životopis Vzbuď mě, až to bude směšné, který mapuje jeho prvních pětatřicet let v Hollywoodu.

Podobné filmy

Hlídat Tess
(Guarding Tess) Bývalá první dáma Shirley MacLaine dělá svému osobnímu strážci Nicolasi Ca...
dnes 18.10
NAHRAT
ZDARMA
Nova Cinema
Návrat Růžového pantera
(The Return of the Pink Panther) Z Královského muzea v Lugashi zmizel největší diamant svě...
dnes 20.00
NAHRAT
ZDARMA
Prima Cool
Lásky čas
(About Time) Tim je naprosto obyčejný, nesmělý jednadvacetiletý kluk, který má bláznivou r...
dnes 20.00
NAHRAT
ZDARMA
Nova Cinema
Podobné filmy
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.


Stanice
Nova
Datum
Pá. 13.7.2018
Čas
20.20 - 22.30
Délka
130 min.
Typ
film
Specifikace
stereo, širokoúhlé vysílání, skryté titulky, HD


Registrace
PřihlášeníSobota 16. 2. 2019 Svátek má Ljuba
Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz