Informace o pořadu    Komentáře    Fotogalerie    Opakování / ostatní díly    Podobné pořady    Videoarchiv    

obrazek
Zájmy / Volný čas

Pořad na pomoc zvířatům. Uvádí Marta Kubišová


Dlouhý popis
Zvláštní cena Medica Veterinaria 2018 pro Martu Kubišovou
20. února proběhlo v prostorách barokního refektáře dominikánského kláštera sv. Jiljí na Starém Městě pražském slavnostní setkání osobností veterinární medicíny a předání ocenění za mimořádný a celoživotní přínos v oboru a publikační činnost v roce 2018. Zvláštní cena Cena Medica Veterinaria byla udělena Martě Kubišové za mimořádný přínos ochraně zvířat v České republice. Cena Medica Veterinaria se uděluje prakticky výlučně veterinárním lékařům za celoživotní nebo mimořádný přínos veterinární profesi. „Rozhodnutí nominační komise o udělení zvláštní ceny Martě Kubišové bylo jednoznačné. Za významnou považuji rovněž skutečnost, že je to poprvé, a možná na řadu let naposled, kdy bylo toto ocenění uděleno osobnosti nepocházející z profesní skupiny veterinárních lékařů,“ uvedl prof. MVDr. Miroslav Svoboda, CSc. Akce se uskutečnila pod záštitou rektora Veterinární a farmaceutické univerzity Brno prof. MVDr. Aloise Nečase, Ph.D., MBA, prezidentky Komory veterinárních lékařů ČR MVDr. Radky Vaňousové a ústředního ředitele Státní veterinární správy MVDr. Zbyňka Semeráda.

Teriéři
Patterdale teriér
Staré anglické plemeno zatím není uznáno mezinárodní kynologickou federací FCI. Pro laika je to poněkud nepochopitelné, protože např. u lakelandů je patterdale uváděn jako jedno z výchozích plemen. Pokud ho někde potkáte, asi jej budete spíše považovat za produkt ulice – křížence. Patří mezi menší psy a je každou svojí buňkou loveckým psem. Myslivci v celé řadě států jej mají ve velké oblibě. Patterdale je zcela nenáročný z pohledu péče. Srst nepotřebuje žádnou mimořádnou úpravu a plemeno bude ochotně bydlet v kotci. Trochu složitější to může být s výchovou. Patterdale patří ke psům, u kterých se zdá, že v případě povelů potřebují vědět nejen co mají udělat, ale také proč. Možná proto jsou tak úspěšnými loveckými psy. Plemeno se dožívá 13 až 15 let.

Autorka textu: Vladimíra Tichá

Jak na mořskou akvaristiku
Akvárium dodá každému prostoru na velké přitažlivosti. Zkuste si zajít na návštěvu k někomu, kdo má akvárium s rybičkami a uvidíte, že z něj oka nespustíte. Pozorování kousku přírody ze světa pod vodní hladinou je okouzlující a nesmírně uklidňující. I proto je akvaristika velmi oblíbeným koníčkem.

Každý, kdo se rozhodne, že si pořídí akvárko, by si měl nejdříve dobře nastudovat (nebo se poradit se zkušenými akvaristy) jak na to. Vytvoření dobré rovnováhy v akváriu totiž není zas tak snadné, jak by se mohlo zdát, a to se týká i sladkovodní akvaristiky, která je u nás hodně rozšířená. V posledních letech je velký zájem i o akvaristiku mořskou. Ta je ale samozřejmě mnohem náročnější, a to nejen odborně, ale i finančně. Přesto není nedostupná. V reportáži vám poradíme, jak na to, co všechno je potřeba vědět, pořídit a zajistit, a čemu se vyhnout, abyste z kousku moře u vás doma měli radost nejen vy, ale i rybičky a ostatní mořští živočichové, které se rozhodnete chovat.

Nabídka koček z Poděbrad
Depozit pro opuštěné kočky Catky – Poděbrady
tel. č.: 723 199 443
2100698775 / 2010 723 199 443
www.catky.cz

Mahulena
Velmi milá kočička Mahulena byla více než dva měsíce součástí realizačního týmu výstavby rodinného domu. V noci, když zedníci odešli, zůstávala na staveništi a hlídala, aby neproklouzla ani myš. Stavba ale skončila a v hotovém domě pro Mahulenu nebylo místo, tak putovala do depozita. Na boku jí pomalu zarůstá pracovní úraz, v depozitu úspěšně zlikvidovali zoo v kožíšku, uších i bříšku. Mahulenka je zkrátka v té nejlepší formě pro osvojení. Jsou jí asi dva roky.

Klaudie
Klaudii zřejmě někdo vyhodil u pole na kraji Kovanic. Kočička se ale nezačala živit lovem myší, chodila do jedné zahrady na granulky. Granulky byly určeny jednomu velikému boxerovi, který nemá rád kočky. Klaudie si ale z bezmezného vzteku majitele granulí nic nedělala a vždycky mu s přehledem utekla za plot. Na Klaudii upozornil místní depozit majitel psa. Myslíme si, že se ani tak nebál o kočku, ale spíš o to, aby jeho boxera z kočičí provokatérky netrefil šlak. Po příchodu do depozitu se Klaudie představila jako mírná, mazlivá micinka. Později se trochu odvázala a stala se velmi akční provozovatelkou bojových sportů. Je jí něco kolem 1 roku, je zdravá, čistotná. Může být ozdobou a radostí každé domácnosti. A možná raději domácnosti bez velikých boxerů.

Malaya a Kimberly
Sestry Malaya a Kimberly pocházejí z mnohočlenné kotěcí party, která žila v okolí jedné ubytovny. Dvě kočičí maminky tam ubytovaly své děti, protože usoudily, že místo je bezpečné. Smečku krmili obyvatelé ubytovny zbytky jídel, ale zřejmě jim toho moc nezbývalo, protože koťata byla pořád hladová. A také plachá, divoká, ostražitá a nedůvěřivá. Během loňské zimy strávily záchranářky z místního depozitu mnoho zmrzlých hodin při jejich odchytu. Nakonec se ale podařilo všechny prskající, škrábající a kousající kožichy odvézt na kočičí základnu, vyléčit je z rým a průjmů, vykrmit a některá koťata i ochočit. Malaya i Kimberly se rychle rozhodly dát lidem důvěru. Vzorně se chovají v bytě, rády běhají po zahradě. Jsou hodné a bezproblémové. Malaye zůstal z drsného dětství handicap. Má jedno oko zakalené a svět pozoruje jen druhým zdravým okem. Malaya s tím ale žádný problém nemá a je to tak skvělá společnice, že to jistě nebude vadit ani člověku, který se rozhodne s ní sdílet život.

Sherlock
Sherlock přišel do depozitu jako odrostlé kotě a přesto, že je velký, krásný, hodný, mazlivý, zdravý... tak tu pořád čeká. Už čtvrtým rokem. Sherlockův domov by měl mít bezpečnou zahradu, protože jen v bytě by se černý panter asi nudil. Takže pokud máte domek se zahradou a neodolatelnou touhu podat pomocnou ruku tomuto fešákovi, není nad čím váhat. Přijeďte si pro Sherlocka. Uvidíte, jak báječně se vám v jeho společnosti bude žít.

Julie
Julie je pětiměsíční kočička. Přijela do depozitu až z Vlašimi. Od začátku byla milá, mazlivá. Nikoho a ničeho se nebála. Je to s podivem, protože zimu trávila v kotelně, kde si na lidi mohla jen těžko zvyknout. Jůlinka je hravé koťátko, se kterým si užijete hodně legrace. Pokud máte děti, které se umí chovat ke zvířatům, nezbývá než říct: nenechte ji dlouho čekat.

Sivian
Sivian se v říjnu potuloval na ulici v Pardubicích. Tak dlouho chodil za jednou paní, až ho vzala domů. Jenže soužití s domácími kočkami se těžce nedařilo. Někteří účastníci jedné z rvaček museli být ošetřeni na veterině. Potom Sivian zkusil bydlet v Praze. I tam se mu dařilo skvěle, ale ani tam nemohl zůstat trvale. Do depozitu v Poděbradech přišel s pověstí divocha, rváče a bytového devastátora, ale tady se chová naprosto vzorně. S kočkami ani kocoury nikdy nevznikl žádný konflikt, Sivi nic nezničil, naopak se z něj vyklubal vstřícný, mazlivý, hodný kocourek. Jen má zvláštní stravovací návyky. Vyžaduje syrové maso, ale neměla by to být kuřecí prsa, krůtí rozhodně ano, hovězí raději ne, libové vepřové by mohlo být… No, jestli si ho vyberete, v depozitu už vám s jeho jídelníčkem poradí.

Chapman
Chapman je mladý kastrovaný fešák. Potuloval se nějaký čas v Kostomlatech nad Labem. Měl několik krmných míst a jako moučník lovil myši ve statku. Když onemocněl, vzala ho jedna z jeho podporovatelek k veterináři a potom se nastěhoval do depozita. Předpokládalo se, že kastrovaný kocour má majitele, ale na žádný inzerát se nikdo nepřihlásil. A tak hledáme pro Chapmana nový domov. Je velmi kamarádský a mazlivý, ale při hrách umí být někdy trochu moc dravý. Je to prostě šelma. A ještě jedno upozornění: Chapi už několik měsíců bojuje s chronickou rýmou. Jemu to, zdá se, nevadí. Možná by mu k uzdravení prospěla změna prostředí.

Rebeka
Rebeka je původem kočka tovární, hlídací. Společně se svojí maminkou, sestrou a bratry byli security četou, které velela německá ovčačka. Se svojí psí šéfovou se všechny kočičky stravovaly z jedné misky, takže se naučily být nepřekonatelně rychlé v jídle. Za pobytu v depozitu se z Rebeky postupně stala trochu potrhlá upovídaná kočičí dáma. Rebeka je milá, kamarádská mourinka. Je nenáročná, zdravá a úplně bezproblémová. V zimě bydlí v bytě, v létě odchází na letní byt na zahradu V depozitu je už čtyři roky. Rebeka bude vděčná za dobrý domov u hodného člověka. Už by si ho vážně zasloužila. Dočká se?


Komentáře k pořadu: 2 přečíst / napišStanice
ČT2
Datum
Pá. 15.3.2019
Čas
05.30 - 05.59
Délka
29 min.
Typ
dokument
Specifikace
širokoúhlé vysílání, znakový jazyk, skryté titulky, HD

Podobne televizni porady

Všechno, co mám ráda
Eva přichází s novými nápady, recepty a návody, jak si vylepšit a zpříjemnit domov. Připra...
dnes 10.05
NAHRAT
ZDARMA
ČT1
Chcete je?
Nabídka zvířat z útulku
zítra 02.35
NAHRAT
ZDARMA
ČT2
RE-PLAY
Herní magazín o novinkách na počítačové scéně. Recenze, rozhovory, novinky, triky, preview...
so. 21.9. 11.50
NAHRAT
ZDARMA
Prima Cool
Podobné pořady
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

Registrace
PřihlášeníStředa 18. 9. 2019 Svátek má Kryštof
Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz