Informace o pořadu    Komentáře    Opakování / ostatní díly    Videoarchiv    

Země nepotřebuje nové kontinenty, ale nové lidi. Životní příběhy cizinců, které nás mohou obohatit, mívají nečekané podoby


Dlouhý popis
Srdce z Gambie

Papis Nyass, mladý muž z Gambie, sice v Praze nevystudoval počítače, jak původně zamýšlel, zato se stal uznávaným bubeníkem. Žije v Čechách 15 let a povedlo se mu to, co mnoha cizincům z Asie ani Evropy: opravdu se integrovat do společnosti. Hodně mu v tom pomohla jeho žena Antonie, zpěvačka seskupení Yellow sisters. Potkali se na koncertě, zjistili, že v nich zní stejná hudba, a byla z toho láska jako trám. Papis začal vychovávat jejího syna, který už dnes vystupuje s ním, a časem do rodiny přibyly i další dvě čokoládové děti. Z domku v zahradnické čtvrti na okraji Prahy vybudovali rodinný domeček. Znamenalo to ale, jak Papis říká, začít žít úplně nový život. Vše včetně rodinných vztahů bylo úplně jiné.

Anděl z černé Ostravy

Kumar Wishvanathan se do České republiky přistěhoval v roce 1998. Na otázku, co ho k tomu vedlo, většinou odpoví: "Měl jsem pocit, že musím udělat něco pro lidi, kteří to potřebují." Když se v Čechách trochu zabydlel, zjistil, že situace v problematice národnostních a etnických menšin zde opravdu skýtá prostor pro seberealizaci. Od té doby Kumar profesně i veřejně ovlivňuje dění v otázce sociálně slabších skupin, a to nejen na Ostravsku, kde bydlí, ale i v celorepublikovém měřítku. Mezi jeho nejvýznamnější projekty patří "Vesnička soužití", kladoucí si za cíl smazat nebo alespoň zmenšit propast mezi lidmi romské menšiny a bílé většiny. Základní idea Kumarovy práce spočívá v přesvědčení, že i romská populace může vést život slučitelný s většinovou společností a bez nutnosti zapření kořenů vlastní kultury. V průběhu let se Kumar Wishvanathan zasadil i v mnohých kontroverzních otázkách týkajících se romské populace, jako třeba kauze vystěhování Romů z obytného domu v Ostravě-Přívoze. Za svou nekonečnou víru v možný společný život obou národnostních skupin v České republice si dokonce vysloužil psychologické označení člověka se známkami pozitivní deviace.


Komentáře k pořadu: 4 přečíst / napišStanice
ČT2
Datum
Út. 9.4.2013
Čas
15.35 - 16.05
Délka
30 min.
Typ
dokument
Specifikace
skryté titulky, premiéra


Registrace
PřihlášeníÚterý 23. 7. 2019 Svátek má Libor
Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz