Informace o pořadu    Komentáře    Fotogalerie    Opakování / ostatní díly    Podobné pořady    Videoarchiv    

obrazek
Dokument / Slavní lidé

Významný chirurg, který zachránil život Václavu Havlovi, se pro svou cyklistickou vášeň sám stal pacientem domovské kliniky. Připravili: V. Žmolík, J. Mach a V. Šimůnek


Dlouhý popis
Významný chirurg, který zachránil život Václavu Havlovi, se pro svou cyklistickou vášeň sám stal pacientem domovské kliniky. Připravili: V. Žmolík, J. Mach a V. Šimůnek (Premiéra)
Prof. MUDr. Pavel Pafko je břišní a hrudní chirurg, který v letech 1992-2010 působil jako přednosta III. chirurgické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze a Fakultní nemocnice v Motole. Do veřejného povědomí se zapsal v roce 1996, kdy operoval zhoubný plicní nádor prezidentovi Václavovi Havlovi. V prosinci 1997 provedl se svým týmem první transplantaci plic u nás. Pavel Pafko se narodil v Bratislavě 3. července 1940 matce Češce a otci z východního Slovenska. Žili v Bratislavě. Když po válce jako kluk poprvé přijel do Prahy za babičkou a dědou z matčiny strany, poprvé okusil pletenou housku posypanou krystalky soli a párek s hořčicí a chlebem. Od té doby Prahu vnímal jako pohostinné město. Sem přišel na umístěnku studovat medicínu. Svou dlouhou a úspěšnou profesní dráhu začal v první polovině 60. let a dodnes ho v motolské nemocnici můžete potkat. Zde odoperoval tisíce pacientů. Až do operace prezidenta Havla nebyl nijak veřejně a mediálně známý. V tu dobu však byl pod extrémním tlakem médií i prezidentova okolí. Bylo mu tehdy šestapadesát let, měl třicetiletou praxi a podobných operací předtím udělal několik set. Přesto zažíval anonymní výhrůžky, kvůli nimž musel mít přidělenou ochranku... Přesto se Václav Havel nakonec stal jedním z nejvděčnějších pacientů profesora Pafka. Hodiny prostáté u operačního stolu si kompenzuje pohybem. Nechtěl opakovat život svého otce, právníka, sedícího celé dny u psacího stolu, silného kuřáka, který každé ráno hlasitě kašlal. Proto nekouří a vedle chirurgie má celoživotního koníčka - cyklistiku. I když si při ní způsobil dva těžké úrazy. Poprvé v říjnu 1989 vyjel ze svého bytu na bicyklu do práce a netušil, že mu někdo přes noc uvolnil motýlky na kole, které ukládal v domovní kočárkárně. Při kolizi vyletěl ze sedla a dopadl tváří na silnici. Vylomil si horní čelist a zlomil hrudní obratel. Krvácel z tržných ran, nemohl vstát, klečel u silnice, ale dlouho nikdo z řidičů nezastavil... Na stomatologické klinice VFN ležel několik týdnů, než mu srostla horní čelist. Pak mu ve vinohradské nemocnici léčili zborcený obratel. Měl štěstí v neštěstí - chybělo málo k poškození míchy; zůstal by na vozíku. Dlouho rehabilitoval, než se mohl vrátit ke své práci. Ale na cyklistiku nezanevřel. Dokonce začal jezdit i na motorce. Vloni na kole při svižné jízdě na cyklostezce zase zapomněl na zpomalovací žluté puklice a skončil i s kolem ve škarpě. Křuplo mu v noze a - jak se ukázalo na chirurgii v domovské motolské nemocnici, kam ho sanita odvezla - zlomil si krček stehenní kosti. Byl po operaci dlouho odkázán na berle. Od klukovských let obdivoval polárníka Roalda Amundsena, jak se od mládí připravoval na dobytí Severního pólu a nenechal se odradit. Byť ho předešli jiní polárníci, Peary a Cook, Amundsen se nevzdal a vydal se opačným směrem, aby jako první člověk stanul na Jižním pólu. "V tom je klíč ke spokojenosti: být připraven na okamžik, kdy se vám naskytne příležitost cíle dosáhnout a smysluplně ji využít."


Komentáře k pořadu: 0 napiš prvníStanice
ČT1
Datum
Pá. 26.4.2019
Čas
21.20 - 21.50
Délka
30 min.
Typ
dokument
Specifikace
širokoúhlé vysílání, skryté titulky, premiéra, HD

Podobne televizni porady

13. komnata Mileny Vostřákové
Známá a populární hlasatelka přišla o milovanou práci kvůli jediné větě, související s oku...
dnes 17.00
NAHRAT
ZDARMA
ČT1
Walda
Waldemar Matuška, který nás opustil před 10 lety, byl jednou z největších postav naší popu...
zítra 09.55
NAHRAT
ZDARMA
ČT1
Světák Jan Libíček
Jaký byl ve skutečnosti veselý tlouštík českého filmu, který náhle zemřel uprostřed natáče...
zítra 15.15
NAHRAT
ZDARMA
ČT1
Podobné pořady
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

Registrace
PřihlášeníČtvrtek 22. 8. 2019 Svátek má Bohuslav
Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz