Informace o pořadu    Komentáře    Fotogalerie    Opakování / ostatní díly    Podobné pořady    

obrazek
Dokument / Slavní lidé

Proslulá komentátorka Rádia Svobodná Evropa přišla emigrací v roce 1968 o československé státní občanství a po návratu do Čech zažila de facto druhou emigraci (2015). Připravili: B. Procházková, O. Špátová a O. Sommerová


Dlouhý popis
Proslulá komentátorka Rádia Svobodná Evropa přišla emigrací v roce 1968 o československé státní občanství a po návratu do Čech zažila de facto druhou emigraci (2015). Připravili: B. Procházková, O. Špátová a O. Sommerová
Lída Rakušanová, komentátorka Rádia Svobodná Evropa, laureátka ceny Žena Evropy, Ceny česko-německého porozumění a Ceny Jana Palacha působila v osmdesátých letech v mnichovské redakci Rádia Svobodná Evropa. To bylo jedním z mála zdrojů pravdivých informací, vysílaných do zemí nesvobody, jakou bylo po čtyřicet let i komunistické Československo. Její hlas se pro občany naší země stal synonymem svobody.
Narodila se jako Ludmila Malá, po adopci druhým matčiným manželem dostala jméno Horská. Studovala na Filozofické fakultě v Praze bohemistiku, jihoslovanské jazyky a estetiku, ale ještě během studií se v roce 1968 kvůli sovětské okupaci s manželem rozhodli odejít z Československa. Nejdřív do Frankfurtu a poté do Mnichova, kde pokračovala v univerzitním studiu a složila překladatelské a tlumočnické zkoušky z němčiny.
Přijala práci ve Svobodné Evropě, protože se chtěla podílet na odhalování lživého totalitního režimu v Československu. V nepřítomnosti byla odsouzena k trestu odnětí svobody v trvání dvou let. Zároveň přišla o československé státní občanství, což postihlo na celém světě jen 400 emigrantů. Byli to ti, kteří aktivně vystupovali proti komunistickému režimu. Nesměla se vrátit do Československa, nemohla přijet v roce 1980 na pohřeb maminky. Maminčina nemoc a nemožnost péče o ni byla největší bolestí, kterou jí emigrace přinesla.
Průvodcem jejím životním příběhem je novinářka Bára Procházková. Pořad uvádíme v cyklu 13. komnat věnovaných významným osobnostem, jejichž životy ovlivnily pohnuté srpnové události roku 1968.


Komentáře k pořadu: 0 napiš prvníStanice
ČT1
Datum
Po. 19.8.2019
Čas
17.00 - 17.30
Délka
30 min.
Typ
dokument
Specifikace
stereo, širokoúhlé vysílání, skryté titulky, HD

Podobne televizni porady

Po stopách hvězd
Obrazový životopis slavných – tentokrát Jany Hlaváčové – na kterou se aktuálně můžete těši...
dnes 09.45
NAHRAT
ZDARMA
ČT1
Oči Petra Čepka
Na uhrančivého herce, od jehož úmrtí dnes uplyne 25 let, vzpomínají příbuzní, přátelé a ko...
dnes 15.35
NAHRAT
ZDARMA
ČT1
Jaromír Šofr
Český kameraman, profesor FAMU, držitel Českého lva. Pořad uvádíme k jeho nadcházejícím ju...
dnes 18.25
NAHRAT
ZDARMA
ČT2
Podobné pořady
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

Registrace
PřihlášeníPátek 20. 9. 2019 Svátek má Oleg
Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz